Otázka: Ahoj, Pavle, mockrát děkuji za přijetí rozhovoru. Sice tě už v kuloárech SEO zná téměř každý, ale i tak, mohl bys napsat pár slov o sobě?
Jasně, dělám SEO asi od roku 2005, dělal jsem v agenturách, dříve jsem stavěl vlastní weby a teď jsem už 5. rokem na volné noze. V SEO se specializuji na technické a on-page SEO + strategie s přesahem do inbound marketingu. SEO nástroje miluju všechny. Sám jsem jeden navrhoval a část z něj žije, bohudík, v Marketing Mineru.
Otázka: Jak dlouho aktuálně používáš Marketing Miner a pro jaké procesy?
Na získávání dat. Hlavně na klíčovky a on-page analýzy i analýzy konkurence. Zkouším i projekty, ale zatím z nich využívám hlavně monitoring a zmínky.
Otázka: Pojďme se podívat blíže na ty klíčovky, ty jsou poměrně častým tématem V českých SEO vodách. Ty už jsi jich určitě viděl hodně od předchozích SEO specialistů na projektech nebo od současných kolegů. Je něco, co bys jim aktuálně vytknul? Nějaký často se opakující problém, se kterým se setkávám napříč klíčovkami z hlediska jejich obsahu?
Jasně, v zásadě vidím 2 typy analýz. Vzor Prokop a vzor Ungr. :-D a pak něco, co není žádná analýza, ale prostě tabulka frází z hledanosti. To není přece SEO analýza. Další věc, která mi vadí, že často chybí priority a přiřazení vstupních stránek. A obecně více důležitých metrik. A finálně říct, jestli má SEO cenu dělat a jaký zhruba bude mít přínos. A asi nikdy nekončící boj – srozumitelnost. A tabulka, přiznejme si, moc srozumitelná není.
Otázka: V té srozumitelnosti a nějakém akčním plánu výstupu vidím také velký problém. Jak ty osobně přistupuješ k předání analýzy klíčových slov? Zaučuješ nějak klienta, jak pracovat s výstupy (tabulkou), nebo děláš spíše obsahový plán, ze kterého může vycházet? Přece jen analýza klíčových slov je pouze nicneříkající tabulka, dokud nepřijde někdo, kdo výstupy chápe a dokáže je přetavit do něco hmatatelného.
Já dělám 2 věci, k „tabulce“ přidávám vysvětlující dokument, který říká „co s tím“ lidskou řečí. Ale to v drtivé většině nestačí. Takže se snažím s klienty udělat workshop, kde si celý výstup projdeme, já jim ukážu jak s ním pracovat a co se tam má kde najít. To se mi ukazuje jako nejlepší řešení.
Z toho pak vzejdou konkrétní úkoly a navazující práce. Ideálně rovnou na místě ty úkoly vytvoříme. Dost často tam i finalizujeme navazující informační architekturu. Abych vykradl Honzu Řezáče, ze zdánlivého chaosu dat vytváříme řád a smysl.
Vyzkoušejte Marketing Miner nyní:
Otázka: Co se týká Marketing Mineru, pomáhá ti při tvorbě analýzy klíčových slov? Případně popsal bys, jaká data z něj získáváš, ve kterých krocích ti pomáhají?
Marketing Miner je aktuálně můj základní nástroj a bez něj by práce na analýze klíčových slov trvala mnohem déle a byl by to větší opruz. V zásadě kombo Marketing Mineru a Open Refinu mě dělají šťastnějším a mé klíčovky krásnějšími. Marketing Miner používám ve 2 fázích:
Sběr dat, kde si pomocí extraktorů a keyword minerů snažím získat co největší množství relevantních dat. Poté, když mám data vyčištěná, si k frázím a URL (ty získávám také přes MM) stahuju různé metriky důležité pro analýzu.
Pavel Ungr
Otázka: Prozradil bys ještě jenom krátce, které konkrétní minery ve druhé fázi používáš (stačí jmenovitě)?
Jasně, stahuju informace o pozicích, vstupní stránce, hledanosti, konkurenčnosti a u URL obsahové informace, informace o odkazech, o sdílení a strukturovaných datech. Když chci jít ještě hlouběji, připojuji i měřicí kódy.
Otázka: Díky moc, Pavle, a nyní se ještě krátce přesuňme k SEO auditu. Jakou prioritu v něm spatřuješ pro většinu webových stránek v Česku? Je za tebe vůbec potřeba dělat nějaký komplexní jednorázový dokument s výstupem, nebo jsi spíše zastáncem kontinuálnějšího odstraňování problémů webu z pohledu SEO?
Podle mě základem je crawling a indexace. U drtivé většiny všech auditů vidím problém právě v něm, proto často používám miner pro kontrolu indexace. Ohledně výstupu – tam opět platí, že „to záleží“. Jsou případy, kdy je pro klienta super komplexní výstup v PDF, někdy naopak jen strohý seznam bodů na opravu – třeba i formou checklistů. Někdy naopak jdeme jen formou „hotfixů“, tedy postupných úprav během kontinuální spolupráce. Nedá se říct, co je lepší. Záleží na klientovi, jeho potřebách a formě spolupráce. I na tom jak klientův tým funguje interně. Já jsem schopen všeho. :-) Jinými slovy dokážu vyjít vstříc s jakýmkoliv řešením.
Otázka: Na začátku jsi narazil na problémy s indexací jakožto největším problémem, se kterým se v SEO auditech setkáváš. Mohl bys toto prosím více rozvést? V čem konkrétně nejčastěji spočívá a na co by si měli vlastníci webů dávat nejvíce pozor? Klidně doporuč i nějaké svoje přednášky, vím, že jsi o tomto tématu párkrát přednášel. :-)
No, já v drtivě většině auditů narážím na problémy s crawlingem a indexací. Buď je tam nějaká technická obtíž, že to robot neprojde nebo to projde a nezaindexuje. Ať se bavíme o přemíře JavaScriptu, tunách nesmyslných URL, absenci crawlovatelných odkazů nebo řešení filtrace. Paradoxně to nejsou právě obsahové věci, ale technické věci a věci struktury webu a interních odkazů. V tom mě analýza indexace v MM právě hodně pomáhá. Ono někdy stačí jen projet sitemapu a je jasno. :-)
Otázka: Bude to asi trochu dané tím, že se dostáváš častěji k větším webům, u kterých priorita optimalizace procházení a indexace obsahu může hrát velkou roli. Kdybychom se ale bavili o menších webech, řekněme rámcově třeba 500 indexovatelných stránek, jaké chyby bys vytknul takovým?
Neřekl bych, Filipe… tedy záleží, co je pro tebe větší web? Nejčastěji to jsou desítky až stovky tisíc stránek. U těch menších webů je to hodně o obsahu (duplicitě) a interním prolinkování. Buď chybí vůbec, nebo je odfláknutý. Zapomíná se na poslední dobou často skloňovaný „user intent“. Ten se u většiny webů (i těch větších) neřeší dostatečně.
Pavel Ungr
Otázka: Rozvedl bys prosím více user intent? Především z pohledu jak na něj v obsahu reagovat?
No, ono to zase není nic nového nebo světoborného. Ostatně jako všechno v SEO, je user intent něco, co dává smysl i z pohledu selského rozumu.
User intent je, volně přeloženo, záměr uživatele se kterým zadává svůj dotaz do vyhledávače. Tohle vlastně už roky školím na svém workshopu analýzy klíčových slov. Weby jsou obrovské množství odpovědí, uživatelé jsou plné dotazů. Naším cílem je zjistit, na které dotazy je nebo by měl být náš web správnou odpovědí.
A správná odpověď vlastně znamená, že jsme poznali na co se uživatel ptá, poskytli jsme mu ten nejlepší obsah se kterým může být spokojený. A on spokojený je a zůstává z našeho webu neodchází. Takže user intent je vlastně o tom, porozumět naším zákazníkům, pochopit co od kterých dotazů očekávají a poskytnout mu ten správný obsah. Takový user-centric SEO, pokud mohu znásilnit UXové poučky.
Podívejme se na nějaký příklad - když člověk hledá slovo “tartaletka”- Lidé pod tím mohou hledat témata jako:
- Co je to tartaletka?
- Jak vyrobit tartaletka?
- Jaké je složení tartaletky?
- Fotky tartaletky.
- Informace o firmě Tartaletka.
- Kontakty na firmu Tartaletka.
- Trasa do firmy Tartaletka.
- … atp.
A na tohle všechno se snaží vyhledávač umět odpovědět a my, coby správci webů bychom měli umět taky. Tím, že vytvoříme tématicky komplexní vstupní stránky.
Otázka: Poslední dobou hodně rezonují mezi SEO specialisty zkratky E-A-T a YMYL. Prozradil bys nám o nich více? A také o tom, jak na podmínky dané E. A. T. reagovat obsahově?
Z E-A-T mám velkou radost. V zásadě (a zkratkovitě) to znamená, že obsah webů musí být podpořen odborností, autoritou a důvěryhodností.Týká se to hlavně webů, které se ukrývají pod zkratkou YMYL – Your Money, Your Life. Jsou to témata týkající se výživy, zdravotnictví, pojištění, financí atp. Jinými slovy – o citlivých tématech mohou psát jen lidé, kteří jsou důvěryhodní odborníci a dá se to nějak ověřit.
Je to vlastně hodně o UX, designu a obsahu. Z pohledu SEO je to hodně o správném obsahu na správném místě, správných odkazech a strukturovaných datech. Něco málo jsem vysvětlil v článku o Medic updatu na vyhledava.cz.
Otázka: Díky moc za přiblížení, Pavle. Asi poslední otázka: Kdybys nyní mohl něco vzkázat všem ostatním uživatelům Marketing Mineru, co by to bylo? :-)
Nikdy si nemyslete, že vaše práce skončila a stále postupujte vpřed a sledujte trendy. Zkuste si každý měsíc připravit jednu věc, kterou uděláte jinak a lépe.
Díky moc za super rozhovor, Pavle. A ať se daří! :-)