Marketing Miner je komplexní nástroj a možností využití jeho výstupů je celá škála. Co jsou ale ty nejdůležitější a nejpoužívanější funkce/procesy, které byste měli zkusit?
1) Analýza výskytu konkurence ve vyhledávačích
Jednou ze základních (a v poslední době i nejpoužívanějších) funkcí Marketing Mineru jsou domain profilery.
V nich si může uživatel jednoduše na jeden klik profilovat výskyt svého či konkurenčního webu ve výsledcích vyhledávání, a to ať už v těch organických, tak placených.
Profilery jsou dostupné hned po přihlášení v horní části dashboardu.
Vyzkoušejte Marketing Miner nyní:
Jak analyzovat, na co je konkurence vidět ve vyhledávačích?
Jednoduše stačí vložit do profileru její doménu, což můžete udělat klidně hned zde:
Zpracovat a podívat se na data
A poté přejít do sekce Organická návštěvnost, ve které naleznete detailní informace o tom, jak si konkurence vede v organických i placených výsledcích vyhledávání.
Tato data je nejlepší si stáhnout do CSV k sobě a poté nad nimi zpracovat analýzu a dívat se například na následující informace:
- Na jaké nebrandové dotazy je konkurence vidět ve výsledcích vyhledávání a můj web není?
- Na jaké dotazy konkurence inzeruje a proč? Neměl bych na ně inzerovat také?
- Co jsou hlavní vstupní stránky, které konkurenci pokrývají vyhledávací dotazy? A co jsou hlavní kategorie, které jí fungují?
- Jaká rozšíření se nejčastěji objevují ve výsledcích vyhledávání? Mám šanci se do nich dostat?
- Jak se změnila odhadovaná organická a placená návštěvnost meziměsíčně? Rostu nebo padám a proč?
Data v profilerech se každý měsíc kolem 5.–10. dne aktualizují, takže hurá do stahování! Možností, jak data využít v praxi, jsou desítky. :-)
2) Monitoring brandu a konkurence
Jednou ze silných stránek nástroje Marketing Miner je možnost monitorovat svůj brand nebo brand konkurence. Tato funkcionalita je dostupná v projektech v sekci Monitoring zmínek.
A co že vlastně dělá? Každý den se dívá do celého internetu (kromě sociálních sítí) a kontroluje, jestli se někde v diskuzích nebo článku nezmínil sledovaný dotaz v přesné shodě. V případě, že ano, oznámí vám to jak e-mailem, tak v rozhraní projektu.
K čemu je dobrý monitoring zmínek a jak jej nastavit?
Především k přehledu o tom, kde se o vašem brandu mluví a kde se mluví o konkurenci.
Správně nastavený monitoring vám dá přehled o tom, s jakými weby spolupracuje konkurence nebo kde se o ní mluví. Tyto weby mohou být i pro vás zajímavý zdroj návštěvnosti. Stejně tak můžete monitoring brandu použít pro ORM (online reputation management), hlídat si, na jakých webech se o vás lidé baví, a reagovat.
K jeho funkčnosti je potřeba pouze přejít do sekce Monitoring zmínek v projektu a zvolit si dotazy, které chcete monitorovat. Stejně tak je dobré jednou za čas v této sekci vybrat domény, ze kterých upozornění o zmínkách dostávat nechcete, aby se vám pročistila přijímaná upozornění.
Co je dobré sledovat?
- Svůj brand
- Konkurenční brandy
- Obecné dotazy, úzce se týkající vašeho byznysu, ze kterých můžete vyhodnocovat, které weby o daném tématu píší (a případně je kontaktovat ohledně spolupráce)
3) Analýza produktového feedu
Většina lidí používá produktový feed ke kontrole napárovanosti produktů ve srovnávačích cen či analýzu konkurenčních cen (oboje jsou Product minery). Nicméně pokud pomineme tuto funkcionalitu, tak se dá produktový feed uplatnit mnohem více způsoby v Marketing Mineru, jelikož je URL minery zpracovávají jako seznam URL produktů. Co vše s ním tedy můžete dělat?
Doporučené postupy s produktovým XML feedem:
- Analýza napárovanosti produktů a cen konkurence (Product minery)
- Analýza stavových kódů všech produktových URL, čímž zkontrolujete, zda jsou všechny produkty ve feedu funkční. Stačí vložit XML feed na vstup URL minerů (metoda Nahrát z URL) a zvolit miner Status code.
- Kontrola indexovanosti a indexovatelnosti produktových URL vložením XML feedu na vstup URL minerů a zvolením minerů URL indexability a Fulltext index checker.
4) Kontrola indexace
Kontrola indexace a indexovatelnosti URL je jednou z nejpoužívanějších funkcí Marketing Mineru, takže nemůže v tomto seznamu chybět.
K hromadné kontrole indexace či indexovatelnosti URL se dostanete skrze URL minery, kam stačí na vstup vložit seznam URL, ke kterým chcete jejich indexovanost a indexovatelnost kontrolovat, a v dalším kroku vyberete minery URL indexability a Fulltext index checker.
Tyto dva minery zjistí, jestli dané stránky má vyhledávač zaindexované nebo ne a zda jsou pro něj vůbec indexovatelné (jestli něco neblokuje možnost jejich indexace).
5) Návrhy klíčových slov
Marketing Miner nabízí celou škálu nástrojů, kterými můžete obohatit svou analýzu klíčových slov o dotazy.
Asi nejpoužívanějším z nich je keyword profiler, který navrhuje klíčová slova z databáze Marketing Mineru, jež v současnosti čítá přibližně 6 mil. hledaných klíčových slov pro český a 3 mil. hledaných klíčových slov pro slovenský trh.
Jak funguje profiler si můžete vyzkoušet přímo zde, stačí vložit dotaz:
Zpracovat a podívat se na data
Druhou možností, jak pomocí Marketing Mineru získat návrhy klíčových slov, je použití minerů. K tomu slouží sekce pro získávání a návrhy nových frází v keyword minerech:
Tyto tři minery obstarávají k vloženým dotazům návrhy z našeptávačů různých služeb, návrhy z reklamních systémů (Google Ads a Sklik) a návrhy ze spodní části výsledků vyhledávání.
Všechny tyto zdroje mohou být cenným pomocníkem při zpracování analýzy klíčových slov.
6) Měření pozic ve vyhledávačích
Měření pozic je asi nejoblíbenější funkcí uživatelů, kteří si zakládají na projektech a kontinuálním měření dat.
Stačí vytvořit nový projekt, zvolit, zda chcete měřit pozice ve vyhledávačích jednou denně nebo týdně, a poté vybrat klíčová slova.
Pro správný výběr klíčových slov může skvěle posloužit Domain profiler, ve kterém si vyprofilujete svoji doménu a zjistíte, jaké dotazy jsou pro vás důležité.
Po založení projektu, začne Marketing Miner sledovat pozice na zvolená klíčová slova ve vyhledávačích, které jsou zásadní pro daný trh (pro CZ trh je to Google a Seznam). Zajímavé je sledovat si především graf SERP visibility, který zobrazuje viditelnost ve vyhledávačích (vyšší pozice na hledanější dotazy = vyšší SERP visibility).
Měření pozic je pak možné na pár kliků importovat do nástrojů Google Data Studio, Keboola nebo Google Spreadsheets.
Používáte je všechny?
Jak se vám líbil výpis top 6 věcí, které můžete dělat s Marketing Minerem? Našli jste v něm něco, co jste třeba dříve nedělali? Myslíte, že by do výpisu měl patřit ještě jiný postup?
Podělte se s námi v komentářích. Článek rádi rozšíříme. :-)